2017/18

New Play Commission Recipients

  • Trista Baldwin Modified
  • L M Feldman & Larissa Lury M13
  • Cary Gitter The Holiest Place in the World
  • Lindsay Joelle The Garbologists
  • Catya McMullen Untitled
  • Jason Gray Platt Autonomous
  • Susan Soon He Stanton Untitled
  • Dominic Taylor – Young-Just/Just-Young
  • Elyzabeth Gregory Wilder - Untitled Shirley Card Project
  • The Apothetae (Gregg Mozgala & Ashlin Halfnight) – Untitled

Regional Seed Grant Recipients

  • The Bluebarn Theatre (Omaha, NE)
    Ellen Struve The Octopus Play
  • Central Square Theater (Cambridge, MA)
    Laura Maria Censabella* Paradise
  • Media Arts Xploration/Kay Matschullat (San Francisco, CA)
    Lynn Rosen* Lightyears
  • Rivendell Theatre Ensemble (Chicago, IL)
    Lynn Rosen* The Firebirds Take the Field
  • TimeLine Theatre Company (Chicago, IL)
    Anna Ziegler* Boy
  • The Unicorn Theatre (Kansas City, MO)
    Deborah Zoe Laufer Informed Consent

2016/17

New Play Commission Recipients

  • Marc Acito - The Man in the Moon
  • Chad Beckim - Ghosts
  • Laura Maria Censabella* - Untitled
  • Kristin Idaszak - The Surest Poison
  • Christina Quintana - Citizen Scientist
  • Gabrielle Reisman - Pattern Seeking Animals
  • Abby Rosebrock - La Vida Es Corta
  • Charly Evon Simpson - Under The Sheet
  • C. Denby Swanson - Nutshell
  • Andrea Thome - Untitled Al-Zarqali Project
  • Benjamin Weiner - Untitled Alfred Nobel Project
  • Leah Nanako Winkler* - Ruby

Rewrite Commission Recipients

  • Eleanor Burgess - Start Down
  • Cory Finley - The Ice

NP2 Regional Seed Grant Recipients

  • The Barrow Group (New York, NY)
  • Central Square Theater (Cambridge, MA)
  • San Francisco Playhouse (San Francisco, CA)
  • StreetSigns Center for Literature and Performance (Pittsboro, NC)
  • The Virginia Stage Company (Norfolk, VA)

2015/16

New Play Commission Recipients

  • Will Aronson & Sarah Hammond 
  • Susan Bernfield
  • Alexander Borinsky
  • Sam Chanse
  • Dustin Chinn
  • Sarah DeLappe
  • Ryan Dowler
  • Ryan Fogarty
  • Keli Garrett
  • Joe Gilford*
  • Robert Lyons
  • Ana Nogueria
  • Tommy Smith*
  • Will Snide

Rewrite Commission Recipients

  • Stargazer by Craig Hatkoff

NP2 Regional Seed Grant Recipients

  • Leigh Fondakowski (Spill)
  • Laura Maria Censabella* (Paradise)
  • Eric Conger* (Project Dolly)
  • Keith Reddin* (Some Brighter Distance)

Partner Theatres

  • Barrow Theatre Group, New York, NY
  • City Theatre, Pittsburgh, PA
  • TimeLine Theatre, Chicago, IL
  • Underground Railway Theater, Cambridge, MA

2014/15

Playwright Commissionees

  • Cesar Alvarez
  • Chiara Atik
  • Sinead Daly
  • Sean Devine
  • Jessica Dickey
  • Cory Finley
  • Arlene Hutton*
  • Andrea Lepcio
  • Patrick Link
  • Daniel Reitz*
  • Erica Saleh*
  • Matt Schatz*
  • Emily Schwend
  • Kim Sherman & Margaret Vandenburg
  • Deborah Yarchun
  • Anna Ziegler*

Partner Theatres

  • Cleveland Play House
  • Geva Theatre Center (Rochester, NY)
  • Heart of the Beast Puppet & Mask Theater (Minneapolis, MN)
  • Huntington Theatre (Boston, MA)
  • Hartford Stage
  • La Jolla Playhouse
  • South Coast Rep (Costa Mesa, CA)
  • 2G (NYC)
  • Swine Palace Theatre (Baton Rouge, LA)

2013/14

Playwright Commissionees

  • Michael Barakiva
  • Clare Barron
  • Carla Ching
  • OliviaDufault
  • Justin Fleming
  • Lucas Hnath*
  • David Jenkins
  • Deborah Zoe Laufer
  • Ken Lin
  • Tala Manassah & Mona Mansour
  • Julie McKee
  • Cassandra Medley
  • Matt Olmos
  • Willie Orbison
  • Lynn Rosen
  • August Schulenburg
  • David Valdes Greenwood
  • Bridget Wimberly

Partner Theatres

  • Red Fern Theater (NYC)
  • HERE Arts Center (NYC)
  • People's Light and Theater (Malvern, PA)
  • Boulder Ensemble Theatre
  • American Opera Projects (Brooklyn, NY)
  • Unicorn Theatre (Kansas City, MO)
  • NACL Theatre (Highland Lake, NY)
  • TACIT, Caltech Theater Arts (Pasadena, CA)

2012/13

Playwright Commissionees

  • France-Luce Benson*
  • Alex Borinsky
  • Naveen Choudhury
  • Meghan Deans
  • Leigh Fondakowki
  • J. Holtham*
  • Lindsey Hope-Pearlman
  • Lucas Kavner
  • Daniel Reitz*
  • Tom Rowan*
  • Cori Thomas*
  • Emily Chadick Weiss

Partner Theatres

  • Exit Pursued By A Bear
  • Seattle Rep

2011/12

Playwright Commissionees

  • Hilary Bettis*
  • Bekah Brunstetter
  • Carla Ching
  • Justin Fleming
  • Joe Gilford*
  • Holli Harms*
  • Kenneth Lin
  • Patrick Link
  • Jennifer Maisel
  • Kara Manning
  • Eric March, Jeff Beinstock & Patrick Link
  • Rogelio Martinez
  • Anna Moench & Rob Rusli
  • Ben Rosenthal
  • Deborah Zoe Laufer
  • Keith Reddin*
  • Jacquelyn Reingold*
  • Lloyd Suh*
  • Vern Thiessen*

Partner Theatres

  • MIT - Underground Railroad & Central Square Theater

2010/11

Playwright Commissionees

  • Robert Askins*
  • Laura Maria Censabella*
  • Carla Ching
  • Laura Jacqmin
  • Jon Kern
  • Jon Marans
  • Megan Mostyn-Brown
  • Kim Sherman
  • Cori Thomas*
  • John Walch
  • Anna Ziegler*

Partner Theatres

  • American Opera Project
  • ART - HERE Arts Center
  • The Civilians
  • Fool's Fury (San Francisco)
  • Luna Stage
  • New Theatre of Coral Gables
  • Sinking Ship Productions

2009/10

Playwright Commissionees

  • Frank Basloe
  • Adrienne Campbell-Holt & Emily Conbere
  • Jihan Crowther & Matt Schatz
  • Kevin Confoy* & Christine Farrell*
  • David Ford
  • Dorothy Fortenberry
  • Amy Fox*
  • Adam Gwon & Justin Werner
  • Lucas Hnath
  • Emily Levine
  • Leah Maddrie
  • Rehana Mizra
  • Anna Moench
  • Rebecca Nesvet
  • Shaun Raviv
  • Lynn Rosen*
  • Jane Wheeler*

Partner Theatres

  • The Playwrights Center (Minneapolis)
  • The Cleveland Playhouse
  • Delaware Theatre Company

Galileo Prize

  • Mike Daisey

2008/09

Playwright Commissionees

  • Shirley Lauro*
  • Sharyn Rothstein
  • Matt Schatz
  • Jay Scheib
  • Tommy Smith
  • Lloyd Suh*
  • Vern Thiessen

Partner Theatres

  • The Playwrights Center (Minneapolis)
  • PS 122
  • Living Image Arts (NY)
  • Moving Dock Theatre (Chicago)
  • Center Theater Group (Los Angeles)
  • Theatre at Boston Court (Pasadena, CA)

Galileo Prize

  • Tina Howe*

2007/08

Playwright Commissionees

  • Kara Lee Corthron
  • Michael Lew
  • Kim Merrill
  • Paul Mullin*
  • Rey Pamatmat
  • Lisa Rothe
  • Cristina Vidal
  • David Zellnik*

Partner Theatres

  • The Empty Space Theatre (Seattle)
  • The Playwrights Center (Minneapolis)
  • The Music Research Institute (Greensboro, NC)
  • New York Musical Theatre Festival

Galileo Prize

  • Romulus Linney*

2006/07

Playwright Commissionees

  • Robert Askins
  • Amy Fox*
  • Alex Timbers
  • Kate Moira Ryan
  • Robert Brophy
  • Lisa Schlessinger
  • Jon Klein
  • Samara Kanegis
  • Ann Marie Healy*
  • Jason Grote
  • Alec Duffy
  • Gwydion Suilebhan
  • Matt Schatz
  • Joyce van Dyke

Partner Theatres

  • Alliance Theatre (Atlanta)
  • A Contemporary Theatre (Seattle)
  • The Black Repertory Theatre of St. Louis
  • Epic Theatre Center (NY)
  • The Playwrights Center (Minneapolis)
  • Stillpoint Productions (NY)
  • Swine Palace Theatre (Baton Rouge)

2005/06

Playwright Commissionees

  • Tom & Julia Coash
  • Lear DeBessonet & Deborah Stein
  • Alex Lewin
  • Ellen Lewis
  • Larry Loebell
  • Judith Montague
  • RAW Impressions
  • Sung Rno
  • Adriano Shaplin
  • Jeffrey Stanley
  • Dominic Taylor
  • David Valdes-Greenwood
  • David Zellnik*

Partner Theatres

  • Actors Theatre of Louisville
  • The Great American History Theatre (St. Paul)
  • The Guthrie Theater (Minneapolis)
  • Magic Theatre (San Francisco)
  • New York Stage & Film
  • The Playwrights Center (Minneapolis)
  • Royal Shakespeare Company (London)
  • Victory Gardens Theater (Chicago)

2004/05

Playwright Commissionees

  • Andy Bragen
  • Amy Herzog
  • Michael Hollinger
  • David L. Morgan, Geoffrey Gordon & Jennifer L. Morgan
  • Stan Peal
  • Jacquelyn Reingold*
  • RAW Impressions
  • Allison Weiss

2003/04

Playwright Commissionees

  • Carlo Adinolfi*
  • Deborah Brevoort
  • Sheila Callaghan
  • Mojie Crigler
  • David Vades Greenwood
  • Christina Ham
  • Israel Horovitz
  • Susan Kim*
  • Rajendra Ramoon Maharaj
  • Paul Mullin*
  • Don Nigro
  • Carey Perloff
  • Jacquelyn Reingold*
  • Sarah Ruhl

Partner Theatres

  • Actors Theatre of Louisville
  • The Cleveland Play House
  • The Guthrie Theater
  • The Magic Theatre
  • The Victory Gardens Theater

2002/03

Playwright Commissionees

  • Cheryl L. Davis
  • Cassandra Medley*
  • Chiori Miyagawa
  • Lynn Rosen*
  • Jane Shepard
  • Jeremy Soule
  • Joe Sutton

2001/02

Playwright Commissionees

  • Richard Colton
  • Drama of Works
  • Annie Elias
  • Arthur Giron*
  • Michael Holinger
  • Ellen Lewis
  • Paul Mullin
  • Brian Nelson
  • David Sinaiko
  • Crystal Skillman*
  • Amy Spencer
  • Caridad Svich
  • Staci Swedeen
  • Bridgette Wimberly
  • William Yellow Robe, Jr.*

2000/01

Playwright Commissionees

  • Peter Basch*
  • Bob Clyman
  • Brian Greene
  • Sandra Kaufmann
  • Quincy Long
  • Cassandra Medley
  • Rita Nachtman
  • Dan O’ Brien
  • Jeff Reich*
  • Jacquelyn Reingold*
  • Jamie Richards*
  • Elyse Singer
  • Matthew Wells

* denotes EST Member